Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Lokální chemoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék proti rakovině (např. 5-fluorouracil) nanášen na kůži ve formě speciální masti. Viz také lokální, chemoterapie.

Hypertermická intraperitoneální chemoterapie neboli HIPEC (zkratka pochází z anglického názvu hyperthermic intraperitoneal chemotherapy) je zjednodušeně řečeno výplach břišní dutiny zahřátým roztokem, který obsahuje chemoterapeutika. HIPEC se využívá při některých operacích u pacientů ze zhoubnými nádory, které se rozšířily dovnitř břicha, tj. intraabdominálně. HIPEC se často používá v kombinaci s cytoredukční chirurgií (CRS), tedy po odstranění co největšího množství nádorové tkáně chirurgickým zákrokem. Zahřátý roztok obsahující protinádorové léky je bezprostředně po CRS podáván tenkou hadičkou přímo do břišní dutiny. Cílem tohoto postupu je zlikvidovat zbývající („neviditelné“) nádorové buňky. Viz také hypertermie, intra-, peritoneum, chemoterapie.

Intravezikální chemoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék proti rakovině podáván přímo do močového měchýře (tedy nikoli polykáním tablet, injekcí do krevního oběhu apod.). Lék je podáván tenkou hadičkou (katétrem) skrze močovou trubici až do močového měchýře. Intravezikální chemoterapie se používá zejména u pacientů s neinvazivním karcinomem močového měchýře – tedy v případech, kdy zhoubný nádor postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře. Viz také intravezikální, chemoterapie, intravezikální léčba.

Chemoterapie v obecném slova smyslu je léčba onemocnění (chemickými) látkami, které zabíjejí původce tohoto onemocnění (třeba i mikroorganismus). V užším slova smyslu se však výraz „chemoterapie“ užívá v kontextu protinádorové léčby, kdy cílem chemoterapeutik je zlikvidovat nádorové buňky. Odvozené přídavné jméno je chemoterapeutický. Viz také terapie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz chemoterapie, chemoterapeutický apod.

Lokální znamená „vyskytující se na určitém místě“, popř. „postihující určité místo“, „působící na určitém místě“ apod. Opakem „lokálního“ je systémový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lokální.

Lokální anestezie neboli místní anestezie je odborný výraz pro znecitlivění určité části těla. Používá se před menšími chirurgickými zákroky (vytržení zubu, vyříznutí mateřského znaménka apod.). Léky navozující lokální anestezii se nazývají lokální anestetika. Viz také lokální, anestezie, celková anestezie.

Lokální recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila na stejném místě, kde zhoubný nádor poprvé vznikl. Viz také lokální, recidiva, recidiva zhoubného nádoru.

Lokální hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) lokálně. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat čípky k zavádění do pochvy. Opakem lokální hormonální léčby je systémová hormonální léčba. Viz také lokální, hormony.

Lokálně pokročilý nádor je označení pro zhoubný nádor, který se rozšířil mimo část těla, ve kterém původně vznikl, ale zatím nejsou přítomny metastázy. Například lokálně pokročilý karcinom prostaty je karcinom, který již zasáhl i jinou tkáň, než je tkáň samotné prostaty, ale stále ještě se nerozšířil do vzdálenějších částí těla. Viz také lokální, nádor.

Lokálně pokročilý karcinom prostaty je středně pokročilý typ rakoviny prostaty. V tomto případě zhoubný nádor pronikl přes vazivové pouzdro prostaty. Kromě samotné prostaty se nádorové buňky mohly rozšířit do nejbližších tkání nebo orgánů – např. do semenných váčků, konečníku, močového měchýře nebo nejbližších lymfatických uzlin. Lokálně pokročilý karcinom prostaty odpovídá označení T3 nebo T4 v rámci TNM klasifikace. Viz také lokální, lokálně pokročilý nádor, karcinom prostaty.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků